הולדת ירדן

הסכמים הם שילוב של החלטה והתחייבות. הסכמים וחוזים למינהם גוררים איתם אחריות. הסכמים וחוזים אפשר למלא או להפר אבל כשיש הסכם תמיד נכנסת שאלת האחריות.
אתה מביא קפה וסוכר אני מביא פינג'ן וכוסות.
לא הבאת ?- אתה חסר אחריות.
יעשו לך פרצופים וידברו איתך על אשמה. ככה זה בין אנשים. ככה זה בין מדינות וזה סיפור הולדתה של הממלכה האשמית או בכינוי שמתאים לגודלה – ירדן.

החלטות ואחריות של מדינות
את המשא ומתן להורשת הארץ למלך ערבי מכובד (רחום וחנון כמובן) שמתועד במכתבי חוסיין מקמהון אפשר להקביל לחלוקת שלל עורו של דוב עוד לפני שניצוד. רק שבמקרה זה מצטרפים לתמונה  עוד כמה ציידים מקופחים שרוצים את אותו דוב. ומה לגבי הדוב ? מסתבר שהדובים והטורקים נעלמו מהאזור בדיוק באותם ימים.

חוסין של ירדן- האורגינלי
פעם…מן-זמאן, חי אדם בשם חוסין בן עלי, נכד של מוחמד שנהרג בקרבות על הנהגת האסלאם לאחר שמוחמד נפטר. אחרי הרבה שנים והרבה דם בגלל גאווה וכבוד קם ראש האגודה המוניציפלית של מכה (ובתרגום: הראיס איזורי) במהלך המאה ה-19 שבמקרה גם קראו לו חוסין בן עלי, שנקרא שלא במקרה על שם החוסיין האורגינלי והכריז על עצמו כמלך הערבים.

בעיותיו של מלך הערבים
המלך רק היה צריך איזה גוף משמעותי מספיק שיאשר שהוא באמת- …מלך. כי אם בעם שלך אף אחד לא יודע שאתה מלך – איך העם שלך יאמין שאתה באמת מלך ועוד אחד עם נתינים וממלכה ? במזל גדול הוא הבחין במישהו נחשב מספיק שיכול לעזור לו, וכשהוא יצביע עליו שהוא מלך – הערבים בטוח ישתכנעו !
לגוף הזה קראו הממלכה המאוחדת הידועה בכינוי האימפריה הבריטית. ואפשר לקרוא להם גם סתם, הבריטים.

הטורקים ששלטו באזור באותם שנים סיפקו את הגושפנקה למלכותו בקרב השבטים שבזו ותיעבו את האימפריה העותמאנית.

המלך שממש רצה להיות מלך העולם הערבי נשבע להושיט עזרה בקרבות בפני האימפריה הבריטית שלא הסתירה את רצונה לכבוש את מקום. כן, נפט כבר אז היה עניין גדול בקרב המעצמות.

הבריטים קראו לעצמם האימפריה' בה' הידיעה בגלל כמות הדם שהם שפכו לטובת סימון קווים על מפות, דבר שאפשר להם לבזוז מדינות ולנצל עמים אחרים "באופן מתקדם וחוקי".

מדוע "מתקדם"? כי הגלובוס באותם שנים עוד לא סומן בקווים חד משמעיים ונשארו עוד חבלי ארץ שאף אחד לא ממש רצה לסמן, ובטח לא למות למענם. עדיף שאחרים ימותו.

אומנות המשא ומתן
אין ספק ששני הצדדים ידעו משהו על מיתוג ומשא ומתן. הם ידעו שההסכם יקבע עובדות בשטח וככניסה למשא ומתן באו מוכנים. אחד וואחד-מלך-גדול ששולט על מאות אלפי לוחמים מנוסים ושטחים עצומים ביד רמה. השניה, האימפריה המתקדמת הכי-גדולה ומתועשת ששולטת בכל הידע המתקדם וכמעט בכל היבשות. שני הצדדים מנסים לחזק את גודל המשמו שלהם במשא ומתן מתועד בשרשרת מכתבים מביכה שתובא בהמשך.

בינתיים, במכה
המלך האמיתי האורגינלי של הערבים מתחייב בפני הממלכה הבריטית שיספק 30,00 לוחמים נועזים למאבק בטורקים והיא תעביר לידיו את השטח שבו קיימות כיום ירדן, סוריה, ישראל, ערב הסעודית ועוד. קולונל מודיעין בריטי מוכשר, דובר ערבית ואיש שטח שחרש מאות קילומטרים מהאזור ברגליו נשלח לדאוג לאינטרס הבריטי מול המלך מטעם עצמו. בוודאי שמעתם על תומאס לורנס הידוע בכינויו לורנס איש ערב. מלבד היותו איש שטח מדובר במפקד צבאי מוכשר ודיפלומט בחסד.

בקיצור לורנס מגיע למכה, מחכה לצבא גדול שיגיע מעשרות שבטים שהתגוררו ברחבי הממלכה הסעודית ו…נאדה. אף אחד לא חושב להילחם עבור המלך מטעם עצמו רק כדי לגרש את הטורקים ולקבל על הראש את הבריטים.

לורנס מבין שהוא בצרות. לכן הוא כורת ברית שודדים עם מס' קטן של כנופיות עם מספר מצומצם של לוחמים בלתי מהימנים. ברית שודדים היא הסכם חלוקת שלל מהצד המפסיד. הוסכם שהשלל מהפשיטות שיבצעו לורנס והכנופיות על הכוחות הטורקים יעבור לידיהם. הברית השודדים לא עזרה כל כך כי פשיטות מבצעיות ללא שלל ראוי, נדחו ע"י הכנופיות. פשיטות שאמורות היו להניב תועלת צבאית משמעותית ללא שלל ראוי, פשוט בוטלו.

מסיבה זו הסתכמה תרומת הכוחות הערביים למאמץ המלחמתי הבריטי במס' זעום של פעולות ללא ערך מכריע. תרומתו העיקרית של לורנס שכמעט ונואש מכנופיית השודדים הלא אמינה שהנהיג ופיקד עליה בעצמו היה זירוז נסיגת כוחות טורקים מעיר נמל משנית ליד עקבה. תכניתו לפגוע בקווי הרכבת והכנעת הכוחות המקומיים לא יצאה מעולם אל הפועל.

אמינות זו מילה גסה

לורנס שסיכן את חייו במבצעים הירואיים לנוכח שותפיו הבוגדניים מכנופיות השודדים לא ידע שאנשי ממשל וקצינים בריטים במשרד המלחמה בלונדון ומצרים מקדמים הסכמים לחלוקת הארץ עם היהודים (הצהרת בלפור) והצרפתים (סייקס פיקו) שלא תרמו ללחימה.
מדובר בהסכמי חלוקת האדמות שייכבשו ע"י הבריטים מול שלושה גופים שסתרו לחלוטין אחד את השני. אותם קציני מטה הסתירו ממנו את ההסכמים החדשים בגלל הקשרים האישיים שיצר עם המלך האוריגנלי האסלי ממכה. המלך היה זה שסיפק את האישור העקרוני להפעלת כנופיית השודדים בפיקודו. בנוסף חששו שאם לורנס יידע על ההסכמים הוא פשוט יפסיק להילחם לצד כנופיות השודדים ובצדק.  לורנס גילה את ההסכמים ולבסוף גם המלך. שניהם הרגישו שרומו וממש זעמו. האחד על כבודו האבוד והשני על סיכון חייו כמעט לשווא.

המלך, האימפריה הבריטית והולדת החטא
הדוב כבר גסס והטורקים ידעו שימיהם באזור ספורים החליטו להתקפל בנסיגה שהפכה לתבוסה. אף אחד מהצדדים לא מילא את חלקו ולא יכול היה לבצע את מה שהבטיח לשני.

בסופו של יום אותו זעם יצר את ההיסטוריה וקבע גבולות מדיניים. לורנס שב ללונדון רותח בשל בגידת קציני המטה הבריטי ועשה כל שיכל כדי לגמול לחוסין בן עלי בגלל יחסיו הקרובים עם בני המשפחה. אנשי הממשל הבריטי העדיפו שלא להתעסק עם הקצין (היחיד בהיסטוריה) שסירב לקבל תואר אבירות ממלכתי ולהתעלם מהצהרת בלפור שכללה את עבר הירדן המזרחי.

כך קרה שכמעט חצי מהשטח בעבר הירדן המזרחי, שיועד בהצהרת בלפור כחלק מהמדינה היהודית הועבר לערבים כפיצוי על העלבון. פיצוי כי תרומתם לסילוק השלטון העותמאני מהאזור היתה שולית לחלוטין. חלופת המכתבים המטורללת הזאת היא התיעוד והסיבה היחידה להקמתה של ירדן.  אותי זה מדהים שלא מלמדים את זה בבית ספר.

ציטוט קטן לפתיח מכתב מהטרלול המתועד הזה:

To his Excellency the Most Exalted, the Most Eminent-the British High Commissioner in Egypt; may God grant him Success

הקישור למכתבים (באנגליזי) כולל מאבק לצדק וחופש… ? sure !

המכתבים מראים מהי הסיבה היחידה שמדינה כמו ירדן קיימת. אגו וכבוד מהצד הערבי המקופח (מסתבר שכבר אז הם טענו לקיפוח) וקולוניאליזם עלוב של אדומי החוטם ואוכלי הצפרדעים.

יא סלאם..-More Pudding ?

מאת: שחרור יונים

כובש דיעות ומשבש שעות

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.

%d בלוגרים אהבו את זה: