הסכם שלום של פרשנים

באופן כמעט מאגי אנחנו מייחסים משקל מיוחד לדברי אנשים הבוקעים מהקופסאות האלקטרוניות שמקיפות אותנו. רובנו לא מודע שהמקצוע שלהם פשוט מחייב אותם לדבר ולהשמיע הסברים.

יכול להיות שבימי הרדיו העליזים המצב היה טוב יותר. כיום שדרנים שרק משקפים מציאות כבר לא ניתן למצוא, רק הררי פרשנות והבעת דיעות.  דיעות שככל שנחרצות יותר מעידות על מידת נואשותו של הפרשן התורן לשווק את דבריו. הלהג רציף וחוצה תחומים, גם לפרשני ספורט נדמה שהם מחוייבים להסביר לנו את את המראות ואפילו את התוצאות. העורכים משוכנעים שכמו בשידורי רדיו, אסור לתת לצופים לנוח בדממה ויש להאכיל אותם בכפית ללא הרף, גם אם הפרשנות לא ממש קשורה למציאות.

חלק ניכר מהפרשנים מעולם לא התקרב או עסק ברצינות תחום אותו הוא מסקר. למעשה רוב הפרשנים שמלווים את הבהייה שלנו במסך הם עכברי יבשה או יותר נכון שוכני משרדים מוכי ניאון שלא רואים אור שמש. זה לא מפריע להם כי הציבור עדיין לא איבד את הקשב למרות שמעולם לא נהגו על מסלול לשאגת מנוע שרירי, לא הרימו קרן במגרש כדורגל תקני, לא היו בישיבות בטחוניות ולא פיקדו על אנשים שנהרגו אחר כך בקרבות.

במקרים רבים הם לא יודעים אפילו כיצד הדברים עובדים ונראים באמת. עכברי היבשה ימשיכו לעשות את תפקידם ולהגג לנו על הסכם השלום ומתינות ערבית כדי לקבל את משכורתם והמציאות הרטובה תמשיך לספק לנו מראות שמציירים תמונה שונה לחלוטין.

כדאי להתעכב עוד רגע כדי להבין את עומק הפער בין דברי הפרשנים ועכברי היבשה למציאות, במיוחד כשהם מדברים על הסכם שלום. על מה הם מדברים, איזה קולות עולים מהמציאות ומה התמונות עצמן מראות. אלף מילים, אלף משדרים מיוחדים, אלף פרשנים ועורכים -ומולם המציאות שמביסה אותם כל הזמן. הגיע הזמן שתשתיק אותם. תן לצלם שבך לתעד את המראות- התובנות כבר יגיעו ויתגבשו למילים. כדאי שתפעיל רמקולים:

מודעות פרסומת

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s