10 המילים שמניעות קמפיין חברתי

קמפיין חברתי

קמפיין חברתי

הכותרת מעל לחברה החברותית שלנו נכתבה ברוח כותרת שקראתי במדריך לאקטיביזם מאתר האינטרנט של שתיל -ההוא מיסודה של הקרן החדשה לישראל. שים לב- מיסודה מהשורש יסוד. המדריך נועד לאפשר לפעילים ומארגנים "חברתיים" להתקדם בצורה אפקטיבית בדרכים שיובילו בסופו של דבר לערעור השלטון. ערעור במשמעות המשפטית או החברתית- זה לא משנה, כי לפי מה שעולה מדברי הארגון -המטרה היא המהפיכה עצמה, ולא מטרת המהפיכה כפי שהיית משער.

"אתם לא מאמינים כמה מהר מריחים חוסר אותנטיות, וכמה נורא הנזק התדמיתי של ניחוח כזה"

"התקשורת עשויה להיות בעדכם בנקודת המוצא שלה, כי אתם אחרים, ואתם דוד"

"חוק המאסה": אנשים מושכים אנשים. רוב האנשים הם לא מנהיגים"

"איפה, באופן ספציפי, אנחנו רוצים להיות בעוד 24-36 חודשים?"

-נמשיך הלאה, ציטוטים מהמדריך העילאי הם לא הפואנטה של הפוסט הזה. הפואנטה תתחיל ליפול עליך לאחר קטע מהיומן הזה, שמתרחש באופן די מוזר בדיוק עכשיו.

חצות, תחילת אוגוסט 2011

כתבים מיוזעים סובבים עם ההמון בין הכיכרות ללא מטרה מוגדרת. אירוע רודף אירוע ומוקד ההתעניינות משתנה במהירות. הערפל התקשורתי סמיך והפרשנים מתבוננים במראות, נבוכים מלפרש או להסביר הם מדלקמים כל שמועה או ידיעה שנמסרת להם. זוג בטיול לילי נעצר בפיצוציה לצפות בשידור הטלוויזיה.  צעירים מנופפים שלטי מחאה ולצידם קבוצה באגרופים קפוצים שנוהמת בקצב דברי נאצה נגד השלטון. המסרים זועמים, הקולות מלאי תוכחה. הם לא מספיקים להבחין בסתירה בין הצעקות לשביעות הרצון המוזרה שבוקעת מעיניהם של חלק מהנוכחים והקריין עובר לסיקור תמונות שמגיעות מכיכר נוספת. הזוג ממשיך הלאה. אף אחד המשתתפים והצופים אינו מודע לתפקיד שאותו הוא ממלא.

מדוע טיפחה הקרן במשך שנים את התשתית להפיכה חברתית מבויימת?

תירגע, התפקיד של 007 בפוסט הסתיים. ניסיתי לחדד אצלך את תחושת הצופה מהצד. כמו התחושה שעולה מצפיה בסרט טוב. כמו להיות עד לתאונה או לידה ראשונה.  זה קורה כשאתה עד למשהו ש'גדול' על יכולותיך הקוגנטיביות. סוג של ריחוק שמכניס אותך להלך רוח של צופה. המחאה שבה אתה צופה בכל כלי התקשורת מנוהלת – ומבויימת. בדיוק כמו הסצנות עם הנחש שטורף עכבר שראית בעשרות סרטי טבע. זה לא בימוי ברמת השחקנים אלא ביצירת התנאים לסצינה. מה שמשתקף אליך מהמסכים תפור, מבושל, מוזמן, לא טבעי, אשליה. מבויים. מישהו מצלם כאן סרט כשהחיות המככבות משתמשות בתפאורה, ביגוד, ובתסריט שהוכנו מבעוד מועד -וליתר דיוק מועד קדום בהרבה לתופעת  "ההתפרצות הטבעית" של גל המחאה.

גם התגובות שיציגו אותי ככותב בשכר, כימני, כדתי משיחי עם תסביך רדיפה שחי בתחושה שיחסלו אותו מחר או סופר מתוסכל (ואני לא- X4) וגם אלה שיטענו שאני לא יכול להוכיח כלום -ישחקו דרך תפקידם בסיטואציה. את ההזדהות הרגשית שהכרחית להצלחתם בתפקיד- שאותו את ממלאים בלב חפץ, טפטפו להם במשך שנים. עכשיו מבלי לדעת מדוע, הם פשוט יבצעו אותו מודעים כמו עכברי מעבדה בניסוי והעם נרדם מזמן.

מתוך המדריך לאקטיביזם חברתי

מתוך המדריך לאקטיביזם חברתי

אקטיביזם, על מה ולמה?

גם הכותרת הזאת לקוחה מתחילת המדריך לאקטיביזם. אם תצליח לשרוד את ההסבר שמתחתיה, זה שמגובב כשלים לוגיים בניסיון לתרץ "שימוש בממשלת צללים" כדי -"לאתגר את הממשל"…תתחיל להבין פחות ולשאול יותר. עוד לא הבנת, -תמשיך.

קראתי את המסמך אתמול בלילה ואני משוכנע ב 100% שגם אצלך יעלו שאלות שיגרמו לך להרגיש כמו עד לסצנה בסרט טבע שכולו הפקה אחת גדולה. אחרי שתסיים לקרוא, תוכל לזהות פעילות חברתית שנראית במבט ראשון תמימה ואותנטית אך למעשה היא יזומה, מתוזמנת ומנוהלת. תתחיל להבחין בחשיבה ותכנון של גוף משותף שמתבטאים דרך שלטי מחאה "אותנטיים" ולזהות פעולות להאבסת הציבור דרך התקשורת, ברושם שהעניין מתגלגל כאילו מאליו בנקודות שנות ובתמונות אותנטיות. אם הגעת עד כאן לפחות תנסה להתרכז בשאלה, כי ביום הסצנות והפקת הסרט הם לא העניין. זה שמובילי המחאה קשורים באופן ישיר לארגונים שהקרן הגשה מממנת והקשר הרגשי שלהם לנושא מצוקת הדיור מופרך בהתחשב בגילם, בעיסוקם ובמצבם המשפחתי- זה ברור.

השאלה המהותית נשארה עדיין ללא מענה

מדוע טרחה הקרן במשך שנים להקים את התשתית להפיכה חברתית מבויימת?

עדיין לא ברור לי, ובגלל זה אני כותב. מה שברור לי בשלב זה שלקרן לישראל החדשה- שעומדת מאחורי הארגונים החשופים לאור הזרקורים, קל יותר לקדם אג'נדות ואינטרסים ללא מתן דין וחשבון ציבורי, משפטי או כלכלי. התצורה הקיימת של סבך הארגונים וזרימת התרומות כשלאף אחד מהפעילים הממודרים -ובטח שלחיות המעבדה התמימות לא ברור מי עומד מאחורי העניין, ומה מטרת הקצה מזכירה דרכי פעולה של גופים אחרים. אני לא מכיר אדם אחד שהצליח לסמן כיוון ברור, נתיב מוגדר כלשהו או הסבר הגיוני להיכן הקרן רוצה באמת להגיע. זאת שאלה לגיטימית ותמימה המופנית לגוף לא תמים בעליל. הקרן החדשה לישראל מעורבת בפעילויות שהחלק העיקרי מהציבור הישראלי ימצא כבעייתיות במקצת, בלשון המעטה. במיוחד עבור הדמוקרטיה היהודית הראשונה. כשתקרא את המלל העמוס שוויון זכויות, הומאניות, קידום השלום בין העמים ושאר הסיסמאות המבטיחות- תוכל לשפוט אם מדובר במסה מעורפלת פרי עבודתו של יחצן שמנמן ומדושן או חזון ברור כשמש.

המלל שקשור במטרות או בחזון נשמע טהור ונאור ומשובץ ססמאות שמצלצלות אנושיות מהדהדת ופעמי שלום שמחכה רק לנו- אבל הצלצולים מסתיימים די מהר כשמנסים לשאול או להבין לאן הולכים. משלב זה נכנסים לערפל כבד. גיבוב ההצהרות שאומרות הכל ובעצם כלום מאפשר בעיקר טווח פעולה נרחב בתחומים רבים. יחסי הציבור מצד שני, מתמקדים בהדגשת פעילות חברתית וסביבתית, נושאים חשובים אבל- הבעיה של הקרן היא שאצל רבים התקבל הרושם שרוב התקציבים והפעילות בשטח מתמקדים דווקא בנושא אחר. רגיש בהרבה לאור מצבה של הדמוקרטיה היהודית הראשונה. גם המסמכים שמפרטים את תקצוב הארגונים מראים שהנושאים העיקריים שונים לחלוטין. ארגוני הקרן החשדה לישראל עסוקים עד מעל לצווארם בהפניית האשמות כנגד ישראל, חינוך מוטה פוליטי והצדקת הנראטיב הפלסטיני בשיח הישראלי והבינלאומי- או כפי שחכם משופם אחד היה אומר: "עוד אחרי והרבה מעל". האשמות בדבר העדר מוסר שימשו במהלך ההיסטוריה כעילה צדקנית למעשים הכי לא מוסריים. מעשים שהופנו בעיקר כנגד יהודים.

אילו ציפורים: אם השלום, השוויון וקידום זכויות האדם היו באמת מעיקרי האג'נדה של הקרן:

היינו רואים פעילות שמתרכזת בשינוי התוצרים של מעצבי תוכניות החינוך במשרדי החינוך של המדינות השכנות שדואגים להעלים את קיומה של מדינת ישראל ממפות הלימוד. פעילות "שמטגנת" באופן פומבי, את אנשי התרבות והתקשורת הערבים על אמירותיהם הגזעניות, על הקריקטורות, על הכחשת השואה והבורות שהם מפגינים כלפי ישראל במקום העמדה לדין של בעלי תפקידים ישראלים

היינו רואים פעילות שיוצרת מקומות עבודה בסודאן ואריתריאה במקום להתמקד באימוץ מסתננים על ידי רמיסת חייהם של עניי השכונות.

היינו רואים את ארגוני הקרן נאבקים למען מעמד האישה בחברה הערבית, לתיקון המתבקש להעלאת קרנה מרהיט וחפץ מיני  או מכונת שטיפה (במקרה הטוב) לאדם שווה זכויות.

היינו רואים פעילות הסברתית שתהפוך אותנו משטנים קטנים לבני אדם, פעילות שמסבירה שיהודים לא שותים אוכלים מצות טבולות בדם בפסח. אנשים שאפשר לעשות איתם שלום.

היינו רואים את התוצאות של עשרות מליוני הדולרים שהורעיפו על חינוך מחדש של הנוער והציבור היהודי -ישראלי מופנים למקומות שבהם באמת צריכים אותם. מקומות שאינם פועלים בנורמות אנושיות, שאינם דמוקרטיים, חשוכים, ללא מערכת משפט. מקומות שמעוותים את כבוד האדם בצורה המחפירה ביותר.

-עם אלפי מתנדבים, מאות אלפי שעות אדם ועשרות מליוני דולרים היינו רואים תוצאות שונות לחלוטין. בינתיים אנחנו מקבלים בעיקר פעילות אנטי ישראלית. פעילות שמנוהלת על ידי גוף שהציבור לא בחר או הסמיך לקבל החלטות ולפעול בשמו.

נו, אז מדוע טיפחה הקרן במשך שנים את התשתית להפיכה חברתית מבויימת?

איום או פיהוק ?

איום או פיהוק לפני שינה ?

בעיני, דרך הפעולה העמומה, השימוש בדוברים וחוסר השקיפות שמאפיינים את הקרן החשדה לא עולים בקנה אחד עם דפוסי התנהגות של ארגונים שתכליתם הבאת מזור והפחתת סבל. לעניות דעתי המרוויחים משינוי הסדר הקיים שהקרן כה עומלת עליו, עוד לא עלו על הבמה. עוד לא ראינו הכל. לטובת הרהורים אודות ערעור השלטון והדרת שינה הורד את  המדריך לאקטיביזם:

מאתר שתיל

send space

חשוב לי להדגיש שאני תומך במתן פתרונות לחלק מהנושאים שעלו במחאה (כמו כאן), אבל התמיכה לא קשורה לחשש שעולה בי -שמי שהשתלט בצורה ערמומית על הסוס הכאילו פראי הזה מחזיק ברסן בלתי נראה ומדהיר אותנו לכיוון שונה לגמרי. על פניו, דהירה שמצטיירת כמשוחררת וחסרת כיוון מאפשרת "שחרור לחצים מבוקר" ויכולה לשמש ולהפוך את קול ההמון לאימפוטנטי, ובעצם לאפשר שליטה על רמת התסיסה בציבור ובמדינה עצמה.  ואם נראה שנסחפתי, מדוע בחרו במדריך לאקטיביזם חברתי של שתיל להשתמש דווקא במונח ממשלת צללים ?

לקבלת תמונה מזווית אחרת על הגורמים לסרט הטבע שאתה צופה בו אפשר לקרוא את  סוד הסדק והמחזור הנוראי, שפורסם עוד באפריל. מקווה שלא מדובר בסוג של פוסט נבואי.

מודעות פרסומת

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s