פיית המחאה תשבור לביבי את הביצים

עכשיו או לעולם לא

עכשיו או לעולם לא

בחיים הלא הוגנים שלנו פועלת דינמיקת שינוי עתיקה שבאה לידי ביטוי דרך שלוש אפשרויות, וללא יוצא מהכלל : שימור, שיפור, והרעה. הזוגיות שטיפחת, הטמפ' בקיץ, רמת ההכנסה שלך ומחירי הדירות- כל הדברים פועלים בתוך הדינמיקה, גם המחאה.

לדינמיקה המשולשת מצטרפת לעיתים פיה קסומה, פיית ההזדמנויות. אם הגעת לגיל עם השיער המאפיר גם אתה יודע שהיא בוחרת להופיע בתזמון שרק טייקונים, סבתות עיוורות ומלחשים בגלימות מתיימרים לחזות. היא מופיעה פתאום, מצביעה על דרך חדשה או פותחת חלון לרגע קצר ונעלמת.

במחאה נפתחה הזדמנות לדרך ישראלית חדשה, אבל אני חושש שמובילי המהלך מבזבזים את זמנה של הפיה על יוקר המחיה שאותו אי אפשר ממש לשנות–ולפיות, יש אלרגיה למתמהמהים ופתיל קצר במיוחד.

פיות שונאות שמתעלמים מהמסרים שלהם, ונוקמות בנקודה הכואבת ביותר בתזמון מדוייק. ישר לביצים.

עוד לפני הביצה והתרנגולת

בניהול משק בית, חברה או מדינה אפשר לפעול בהתאם להכנסות. למדינה אין מספיק הכנסות כדי להפוך את כביש חיפה תל אביב לאוטובאן לממן לימודים גבוהים כל דורש להבטיח לכולנו בריאות מופלגת עם פנסיה שמנונית. לעומאן וכווית יש אפשרות כזאת, לישראל אין.

אפשר להפנות יותר לתחום מסויים על חשבון תחום אחר, אבל הסכומים לא יעשו הבדל משמעותי – כזה שמאפשר הפוטנציאל העצום שהמחאה יכולה להשיג עוד הקיץ. נדרש משהו גדול יותר מתיעדוף שונה.

שמיכת טלאים עד אלול

השמיכה הנוספת של ישראל נמצאת בביודעם חשוך שזרקורי המחאה פיספסו עד עכשיו, ואני מעדיף להאמין שלא בצורה מכוונת. השמיכה הנוספת מהבוידעם היא הסיבה לשחיקה של מעמד הביניים והיא נמצאת, שלא במקרה- בדיוק במקומות שבהם הקשר הנפשי והאידיאולוגי למדינה רופף למדי. במקומות שבהם ציונות ודגל הלאום לא מרעידים שום נים ולא תשמע שום המיה.

בקיץ של 2011 עדיין חיים איתנו מגזרים שלמים שכמעט ולא תורמים למאמץ הכלכלי המוטל על מעמד הביניים- הציבור החרדי, והציבור הערבי.

 • אנחנו מפסידים מיליארדים בגלל שהחרדים והערבים מעדיפים לקבל בשחור.
 • אנחנו מפסידים מיליארדים ממימון לימודים אמוניים, עידוד ילודה והנצחת עוני ואבטלה.
 • אנחנו מפסידים מיליארדים מהעדר שירות לאומי כולל שיוסיף מליוני שעות אדם לטובת הנזקקים ופרוייקטים לאומיים.

מעמד הביניים סוחב על הגב את הציבור החרדי והערבי כבר עשרות שנים. אתה תורם ומשלם מיסים- והם בחרו שלא. אתה מתכנן את מספר הילדים בהתאם להכנסה והם מעדיפים שלא. אתה מקבל שכר עבור עבודה והם מעדיפים לקבל תקציב עבור לימודים. אתה משלם ארנונה והם יקבלו כיסוי לגירעונות שהחמולה השולטת יצרה.

בשיתוף המגזרים הנוכחים-נעדרים האלה נמצאת החתיכה החסרה לשמיכה התקציבית של ישראל.

שילוב הערבים והחרדים בנטל יגדיל את הכנסות המדינה וישפר בצורה משמעותית את מצבו של מעמד הביניים. 

מדובר על מהלך כואב ואמיץ שספק אם יש ראש ממשלה שניחן בגודל ביצים שמתאים לביצוע שינוי שכזה, ואני בספק אם יוכל פוליטית לבצע אותו.

מפלגות המגזרים ינעלו בעמדות שלהם בהיבט הסכסוך ערבי יהודי, ואנחנו- אלה שנתקעו באמצע נשאר עם אותו סד על הכתפיים. תוצאות הבחירות בישראל שנשלטות על ידי הפוקוס התקשורתי בסכסוך הערבי יהודי מאפשר לציבור הערבי והחרדי להעלים מסדר היום את האפשרות לשילובם.

-וגם אם היינו מגיעים לשלום ומזרח תיכון חדש…הרי שום הסדר חיצוני לא ישנה את חוסר האיזון הפנימי שאנחנו חיים בו. אבל זה לא יימשך עוד הרבה זמן, המעמד הבינוני שהולך ונשחק פשוט לא יכול לסחוב את מי שבחר שלא להשתתף בעול לנצח.

אם לא יהיה שינוי, זה יתפוצץ לכיוון חסר תועלת- לרגשנות שלא תקדם דבר. לכן קיבלנו ביקור מהפיה והיא מצביעה כבר שבועות על הכיוון הנכון של המחאה. הכיוון היחידי שיצליח לרתום את רוב המעמד הבינוני.

הפתרון היחידי שיביא לשיפור משמעותי במצבו של מעמד הביניים. צדק חברת  אמיתי שיכניס קצת שפיות לנטל, ויוסיף שוויון. כשהחרדים והערבים יצטרפו למדינת ישראל באמת- נקבל חברה בריאה יותר, מעמד בינוני שעומד על הרגליים ופחות אנשים שעובדים ונשארים במעגל העוני.

אל תטעה- הזמן קצר והחלון עלול להסגר בכל רגע. אם ביבי יפספס את ההזדמנות לרתום את החרדים והערבים הפיה תתעצבן ותכניס לו בעיטה לביצים, בהפתעה גמורה. יש להם מן חולשה מוזרה לצדק היסטורי. וחוץ מזה, אין פתרון נכון יותר שיצדיק את הסלוגן- צדק חברתי.

עזור לפיה לפני שההזדמנות תיעלם – שלח לחברים ותוסיף בפייסבוק מספר מילים

.

מודעות פרסומת

16 מחשבות על “פיית המחאה תשבור לביבי את הביצים

 1. אם תנסה הפיה לבעוט לביבי בביצים היא כנראה תפספס – הן קטנות מדי.

 2. א. ערביי ישראל לא בהכרח מעדיפים לעבוד בשחור. יכול להיות שהם היו מעדיפים כמוני לעבוד כמתכנתי מחשבים בבנק. אבל הסיכוי שהם יגיעו לזה עם אותן תעודות כמוני קטן יותר.
  ב. הכיבוש – כשיש לך שוק עבדים נרצע שחי תחת שלטון צבאי אלים ולכן מוכן לעבוד בשביל גרושים וכן עובדים זרים מרומניה ותאילנד הרי שעבודות מסויימות תמיד יהיו בשכר נמוך מאד. אם היה צריך לשלם לפועל בניין את מה שבאמת מגיע לו הרי שעורך דין היה מקבל פי חמש ממה שהוא מקבל עכשיו. מה גם שהיו לנו הרבה יותר פועלי בניין יהודים (יש עדיין דבר כזה?) ופחות עורכי דין שממש לא צריך.
  ג. בנוסף היית צריך להיות מוכשר כדי להגיע למשהו, לא היה מצב שאדם טיפש וכוחני יהיה קבלן מצליח כי יש ערבים פלשתינאים שעובדים בזול ולכן תמיד הוא ירוויח בכל מצב.
  ד. ההתנחלויות – מתנחל עולה למדינת ישראל כ93 אלף שקל בשנה, אני ואתה 40 אלף כל אחד בממוצע. ההתנחלויות הן המקום שבו מדינת ישראל משקיעה הרבה יותר ממה שהיא מקבלת.
  ה. הוצאות הביטחון – ברגע שנצא מהשטחים הן יפחתו. יירו עלינו טילים מכפר סבא – נחזיר אש, עשינו את זה עם קריית שמונה. כיום זו רק שאלה של רצון טוב מצב הפלשתינאים אבל כל מי שמפחד מטילים על נתב"ג צריך להסביר לי מה הבעיה להבריח טיל לאו לתוך שוהם לאחד מאתרי הבנייה שערבים מקימים בזיעת אפיהם מטר משדה התעופה.
  ו. צדק חברתי – יש לנו ראש ממשלה מעשן סיגרים ששלדון אדסון הקים לכבודו עיתון תעמולה פרטי ושר חוץ שלבת שלו יש מיליונים בחשבונות הבנק בגיל 21. אנשים כאלו הם בעד הטייקונים ונגד האדם הפשוט. אם ההנחה היא שרק פראייר עובד בחריצות , רוכש השכלה ומחזיר חובות אז שלא יתפלאו שיש כאלו שרוצים לעבוד בשחור (טייקונים הם ממילא לא יהיו)

  • א. ערביי ישראל מעדיפים לא לשלם לממשלה- בדיוק כמו חלק מיהודי ישראל. רק שאצלם הבוז הרבה יותר עקרוני. רואים את זה היטב בכבישי הצפון.
   ב. בשחרור יונים לא משתמשים במילה כיבוש- תתרגל. העבדים שאתה מדבר עליהם מתפרנסים בכל מדינות המזרח התיכון. ואם אתה חושב שכאן הם עובדים בשביל גרושים, אתה ממש לא מתמצא בעובדות. הם מרוויחים בישראל יותר מכל מקום אחר ומקבלים כאן יחס טוב בהרבה יחסית לקטאר, עומאן או אבו דאבי. שם הם יותר עבדים- כאן הם עובדי בניין.
   נ.ב- בעזה וביהודה ושומרון באמת מקבלים גרושים. פועלי בניין יהודים כמעט ואין- ולא בגלל השכר. גם כשמשכורות בתחום הגיעו ל-150% מהשכר הממוצע יהודים לא רצו לעבוד בבניין.
   ג. אם תבדוק את אחוז קבלני הבניין הערבים מול היהודים אני בטוח שתחזור בך. אחרת תצא גזעני.
   ד. ההיסטוריה הקצרה מראה שהתיישבות בעייתית של היום הם ערי ישראל של מחר. גם אשדוד וחולון נכבשו- למה אתה לא מציע להחזיר גם אותם ?
   ה. חוש הומור או אמנזיה מתקדמת…אתה באמת חושב שהגבול הדרומי שקט, או שמערכת כיפת הפראיירים היתה בכלל בפיתוח אם באמת היינו מגיבים כמו מדינה שפויה ?
   ו. יש לנו ראש ממשלה שמוק. לפניו היה שמוק אחר, ואחריו נקבל עוד שמוקים. כולם היו ויהיו מקושרים לטייקונים. הטייקונים לא סופרים אותי ואותך את המדינה ולא את השמוק התורן בתפקיד. הם ימשיכו לעשות לביתם גם אם זה ידרוס אחרים. כסף לא תראה מהם, וגם אם מישהו בינהם יקים מרכז רפואי או פארק זה לא יעזור לתופרת עליזה או לקובי פועל הייצור- שניהם ימשיכו לקבל 22.90 לשעה.

   • טוב, אז אתה רשאי להפעיל את הצנזורה של הבלוג ולמחוק אותי, אני מהמיושנים האלו שחושב שהכל כולל הכל מתחיל ונגמר בכיבוש. לא שאין בעיות אחרות אבל הן מחווירות לעומת הכיבוש.
    זה כמו מישהו עם נמק שבאמת צריך לאכול ירקות טריים ולא מתעמל מספיק אבל לא יעזור כלום – בלי ניתוח להורדת האיבר הנגוע הנמק יתפשט ויאכל את כל הגוף.
    אם לא יהיו כאן עבדים זרים יצטרכו להעסיק ישראלים בבניין , חקלאות וסלילת כבישים (ישראלים זה גם ערביי ישראל, כן?) , תגיד -אבל הם ידרשו שכר שאי אפשר לעמוד בו או שלא יסכימו לעבוד בשביל שום הון שבעולם.
    נו מה הבעיה?
    אבל החקלאות תתמוטט!
    שתתמוטט. מגיע לה, מגיע לכל ענף שבנוי על ניצול
    אבל זה יגרור בעיות נוראיות לכולנו!
    שיגרור מגיע לכולנו.
    אנחנו לא באמת כאלו חכמים וכאלו מוכשרים, אין לנו באמת כל כך הרבה שכל כדי להרשות לעצמנו רכב ליסיניג חדש (גם לי היה עד לא מזמן, אני לא יוצא מהכלל) ודירת ארבעה חדרים. פשוט השמנו והתעשרנו על חשבון האומללות של אחרים, זה הכל. ברגע שבו תצטרך אשכרה להיות מוכשר כדי להתעשר כקבלן בניין אז להיות רופא יהיה בכלל הישג מדהים ולא משהו שפראיירים עושים והפירמידה תחזור למצבה הטבעי – המוכשרים, החרוצים והחכמים למעלה והנצלנים והעושקים בתחתית.

   • אה כן, אשדוד וחולון הן חלק ממדינת ישראל, מי שגר בהם הוא אזרח ישראלי וערבי מרמלה הוא בעל זכות הצבעה כמוך וכמוני ויכול גם להיבחר לכנסת.
    אריאל נמצאת מחוץ לגבולות המדינה, כך גם כל ההתנחלויות. אתה טוען שהן 'ארץ ישראל'?
    אז למה המדינה לא מספחת את כל האיזור ומחילה עליו את החוק הישראלי?
    אין לי בעיה 'להחזיר' את אריאל או כל התנחלות אחרת כי היא מראש לא שייכת למדינה. לא אני החלטתי את זה אלא מדינת ישראל.
    עובדה, כשרצו סיפחו את רמת הגולן ונתנו אזרחות לכל היושבים שם. אף אחד לא שאל את הדרוזים בגולן אם הם רוצים בזה או לא. מדינת ישראל לא רוצה לתת אזרחות לפלשתינאים כי היא רוצה להישאר עם רוב יהודי אבל לא רוצה לוותר על השטחים כי יש כל כך הרבה פועלים זולים שחבל לוותר עליהם (לא, את השטויות על בטחון תשמור למי שקונה את זה) . זה הכל. וכך הנמק מתפשט, המדינה מידרדרת כל הזמן ונשאלת השאלה למה?
    האם האנשים שהיו כאן ב67 לא הבינו שזה מה שיקרה (או שלא שמעו את ליבוביץ'?) הם שמעו , הם הבינו אבל היי – לוותר על כל כך הרבה עבדים? מה הם פראיירים. כלומר מדובר כאן בפעולה מודעת נגד האינטרסים של המדינה שזו לשון אחרת ל'בגידה' ובגידה מהסיבה השפלה ביותר – עבור כסף.

 3. עדו,

  מחלקת צנזורה זה אחלה, אבל כדי להגיע לשם תצטרך להשתדל יותר.
  אל תשכח שאני לא נאור- ולכן תוכל למצוא כאן פלורליזם ולא רק סיסמאות אודות חופש ביטוי.

  קצרין אשדוד ורמת אביב הם שטחים כבושים ברמ"ח דונמיהם- תוצאה של כיבוש ציוני מבורך שנבע מתוקפנות ערבית.

  פעם הם היו תחת שלטון טורקי, אחר כך הגיע השלטון של אדומי החוטם מממלכת בריטניה הגדולה ועכשיו הם תחת שלטון דמוקרטי יהודי.

  הם ועוד שטחים נרחבים וערים אחרות נמצאים תחת שלטון ישראלי שנכבש בגלל תוקפנות ערבית.

  לי אין בעיה עם זה שהדמוקרטיה היהודית שנקראת מדינת ישראל תחזיק בשטחים (הכבושים).
  – רוצה להחזיר את יפו, אריאל, רמת אביב ואפרת ?

  • פעם פגשתי במילואים מישהו שטען שבלבנון הוא הרג עציר במחנה אנצאר. הייתי מזועזע – אמרתי 'אבל זה רצח של שבוי מלחמה' , התשובה שלו הייתה קצרה וקולעת 'הם לא שבויים'
   מה שנכון אגב, כי המחבלים באנצאר לא היו שייכים לצבא סדיר ולכן ממילא לא יכלו להיחשב לשבויים.
   באותו רגע הבנתי את ההבדל בין אנשי הימין לביני. איש ימין (גם חברתי) הוא מי שאין לו בעיה לדרוך על החלשים ממנו (לא בהכרח להרוג אותם) כל עוד יש איזה משהו כתוב שאפשר להתחבא מאחוריו. כלומר עצם ההרג של אדם לא חמוש שכרגע נמצא בשליטתך המלאה (לא בהכרח אדם נחמד, אבל חסר ישע) היא לא בעיה מבחינת איש הימין אלא רק אם הוא עבר על סעיף מסויים בחוק או לא.
   כך גם יכול העשיר להעסיק אנשים ולפטר אותם חמש דקות לפני שהם מקבלים קביעות – הוא לא עבר על החוק נכון? עצם העובדה שהוא עושה עוול לאנשים ששירתו אותו שנתיים בנאמנות ומתחכם לחוק שקבע שאחרי שנתיים הם זכאים לזכויות מסויימות היא לא בעיה בשבילו.
   עכשיו נחזור אליך – אתה מתייחס לשאלה אם הכיבוש של אשדוד היה כתוצאה של תוקפנות ערבית או לא (הוא היה , יש!!) ומתעלם לגמרי ממה שכתבתי – השטחים שבהם ישראל מחזיקה אינם חלק ממנה, מעולם לא סופחו אליה ויש בהם אנשים שחיים שם תחת שלטון צבאי בלי זכות הצבעה לכנסת ובלי זכויות אזרח בכלל. 'לך' אין בעיה עם זה בדיוק כמו שהיו כאלו שלא הייתה להם בעיה עם פגיעה ביהודים. השאלה היא איזו זכות יש לך להחזיק בהם תחת שלטון צבאי אלים ולזה לא ענית. אגב, לגבי ה'תוקפנות' הערבית צריך לזכור שמי שנלחם בנו ב67 לא היו הכפריים בגדה אלא הליגיון הירדני (יכול להיות שהם היו עולים עלינו בקילשונים אם הליגיון היה מנצח והיו ביניהם שגם ירו על חיילי צה"ל אבל מה שבטוח הוא שכל הנשים, הזקנים והילדים לא היו חלק מהמאבק, באיזו זכות אנחנו כובשים אותם?)
   כפי שכתבתי, אני לא באמת שואל, זה לא שאין לי תשובות לכל מיני ניסוחים פתלתלים שכבר שמעתי מאנשי הימין אלא שאין טעם להתווכח עם מי שמתחבא מאחורי ניסוחים כאלו כדי להצדיק את רשעותו וחמדנותו. הוא פשוט לא חי באותו עולם שאני חי בו.

 4. עדו,

  לא יודע איך הפתיח שלך קשור לשאלה שלי ומה הקשר לפוסט. בישראל אין קשר בין ימין פוליטי לימין כלכלי כמו שאין קשר בין שמאל מדיני לשמאל כלכלי.
  שאלתי האם לדעתך יש להחזיר את רמת אביב שנכבשה על ידי הציונות בעקבות תוקפנות ערבית?

  כשתענה ותנמק את תשובתך נסה להסביר לי את ההבדל בין רמת אביב לבין אריאל.

  • הפוך גוטה, למה צריך להשאיר את אריאל ולא לפנות אותה כפי שפינינו את דרום לבנון? גם דרום לבנון וגם השטחים נכבשו על ידי ישראל, שני האיזורים לא הוכרו על ידי מדינת ישראל כשייכים לה – להבדיל מרמת אביב, בשני האיזורים חיו ערבים תחת שלטון כיבוש צבאי ללא זכות הצבעה לפרלמנט הישראלי (להבדיל ממי שגר ברמת אביב, כמו למשל מוחמד הסטודנט באוניברסיטת תל אביב שגר שם בשכירות) . את דרום לבנון פינינו, למה לא את השטחים?

 5. צא מנקודת הנחה שישראל תכיר באריאל- אף אחד לא יפנה אותה.
  בוא ונתמקד יותר בפואנטה של הפוסט בבקשה.

  אני יוצא מנקודת הנחה שאתה מקבל את ההנחה שהפניית תקציב ללימודי קודש ועידוד מעגל העוני על ידי קצבאות ילדים במגזר המגזר החרדי הוא בעיה שאנחנו רואים את הפתרון שלה עין בעין.

  מה שאני אומר שבמגזר הערבי אומנם אין את תקציב ללימודי קודש אבל גם בו קיים עידוד עוני, ולא רק מצידה של המדינה. עניין של שמרנות ותרבות קצת שונה. -האישה בבית.

  הנקודה הנוספת היא שבשני המגזרים יש תנועה עצומה של כסף שחור שאינה ממוסה.

  כתוצאה מהשילוב הזה, העשירונים 8-9-10 (שמכילים ערבים ישראלים וחרדים) משלמים הרבה יותר מיסים ולכן מצבם הכלכלי וכוח הקניה שלהם נשחק.

  עם איזה מהנקודות אתה מסכים ועם מה יש לך בעיה ?

 6. עדו,

  זליכה זה אחלה, רק תסביר בבקשה מה בוידיאו חשוב לך להראות.

  • כל כך שקוף…ועדיין הגיע מוקדם מכפי שצפיתי.

   למי שלא טרח לקרוא את הפוסט, זאת הסיבה שכתבתי שהפוקוס חייב להתמקד בצירוף החרדים והערבים למעמד הבינוני שהולך ונעלם לעבר השקיעה.
   גיבורים אנחנו.

   • רק הזמן שזורם לו בנחת שופט את משפט הצדק שלו.
    פחות מ-3 שנים ועדו לא רלוונטי בכלל.

    אתר חביב, לטעמי שיגרתי המלצה לרחבי הפ״ב.

 7. תודה מיקי.
  שיתופים בפייסבוק זה כמו קצף לבירה.
  (ןעדיף מאוחר וכו'…)

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s