עיין ערך יאיר לפיד, הפוליטיקאי

טרם גיבשתי דיעה לגבי הצטרפותו המדוברת של יאיר לפיד לעולם הפוליטי אבל בסיטואציה שנוצרה אין לו שום סיכוי להצליח עם הקמפיין הכלכלי שבו הוא צועד בגלל שתי סיבות. הראשונה מציבה מכשול בדרכו לפסגה והשניה ביישום האג'נדה המסתמנת.

טה טה טה טה טה

במשך שנים הקרן לישראל חדשה מקימה ומממנת תשתית של פעילות חינוכית והסברתית דרך עשרות ארגונים הנושאים תארים שנועדו למצב את עצמם כ-"חברתיים", "שוחרי זכויות אדם" וכמובן "סביבתיים".

מדובר במאות מיליוני שקלים שהושקעו בשינוי תודעת הציבור הישראלי. בעיקר, כדי שנפנים רעיונות כמו הקמת מדינה פלסטינית כדרך הטובה והמהירה להשגת שלום בין הערבים ליהודים לצד שלילת הרעיון של מדינת לאום לעם היהודי.

בקיץ זכינו להפגנת כוח מרשימה- להערכתי מדובר בבדיקה מקדימה כדי שאנשי הקרן יוכלו לאמוד אם אפשר לקטוף את דעת הקהל ביום פקודה. כיום ברור שהמחאה היתה רק יריית פתיחה. אני מבין את אלה שחושבים שמעבר לפינה ממתין לנו הדבר האמיתי,  החלפת השלטון בטוענת משבר כלשהו (על ידי מומחים חיצוניים לניהול משברים) אבל זה לא הנושא.

לאחר יותר מעשור שוקק פעילות, בדקה ה-90 של המשחק, שניה לפני מימוש התכנית (המפלצתית בהיקפה) צץ יאיר לפיד המנהיג, מגיח הישר מהמגרש התקשורתי ומאיים לגרוף את כל ההון הפוליטי שנצבר בבמשך עשור במשאבי עתק לטובת קמפיין הבחירות שלו.

באותו רגע הפך יאיר לפיד למטרה. מעיתונאי פרווה לסדין אדום. למישהו שפתאום הפך למוקצה בעיני כל משרתי הקרן.  אידיוטים שימושיים שמאכלסים את ערוצי התקשורת, חברי כנסת ושדירת אומני ישראל הצדקנית. ביטוי מיידי לשינוי בעמדה כלפיו ניתן היה לראות בזכות עורכי ארץ נהדרת. הדאחקות הלא מצחיקות הם סימן מקדים לצליבה. להערכתי יאיר לפיד עומד לככב בקמפיין נגטיבי ומכוער שכל כולו יהיה רצח אופי. תגליות עלומות מעברו, עדויות של "מקורבים" והררי סחי ורפש שיופנה כנגדו וכל הסובב אותו. אני בספק גדול אם בסופו של דבר ירצה בכלל להיכנס לפוליטיקה. הרי מלחמת עולם תפתח נגדו. אף אחד לא ייוותר על השקעה של מאות מליוני דולרים ויסתכן בהעברת ההגה לקברניט עם מערכת שיקולים ורצון עצמאי משלו.

הנקודה הנוספת והדי משנית בעיני, היא ההתעלמות מהנושא היהודי ערבי וההתמקדות בנושא הכלכלי. כנראה עוד עצה אסטרטגית שקיבל מאחיתופל תורן המשוייך לחבורת "מביני עניין". הבעיה באסטרטגיית הארנק היא שחלק מהאנשים קולט היטב מה קורה מסביב. הרעיון שנשב על חבית אבק שריפה כשסביבנו קולות מלחמה וחזיתות שעומדות להתפקע ונדון ברוב עניין על עתידנו הכלכלי הוא מה לעשות, קצת הזוי. הציבור יעדיף מישהו שאפשר לסמוך עליו שישמור עליו חי ונושם בשבוע הבא יותר מכתב בעיתון או קריין טלפרומפטר שמבטיח לסגור לו את החורים בארנק.

מראים לנו בתמונות

אני רוצה להבהיר- בוודאי שיוקר המחיה והיעלמותו של מעמד הביניים חייבים טיפול אבל גם אם יקרה הבלתי יאומן והפוליטיקאי יאיר לפיד יגשים את מטרתו ויהיה ראש ממשלה הוא יגלה מהר מאוד שצורת השלטון הנוכחית עם הפקידות, הביורוקרטיה והאינטריגות האישיות לא מאפשרת לקדם שום רפורמה בשום תחום מהותי. לצערי גם אם יאיר לפיד יעבור בשלום את הקמפיין הנגטיבי, הסיכוי שלו להשפיע על הארנק שלנו כראש ממשלה או שר נשאר אפסי.

נ.ב. הדברים נכתבו לפני שמר יאיר לפיד פרסם את מצעו הפוליטי ואת שותפיו ואם אצטרך לאכול את הכובע אני סומך שיהיו כאן כאלה שיזכירו לי.

עדכון של שישי
אוקיי, אני צריך דחוף כובע כי לפי הנאום מאתמול מסתבר שכנראה טעיתי בהערכות ולא מדובר כאן במקרה של פוליטיקאי מסוג me too .
עושה רושם שלמר יאיר לפיד יש דיבור צפוף עם פיית המחאה והוא מגיש לציבור את בעיית החרדים והערבים על השולחן כמנה עיקרית. זה לא מבטל את הקשיים מלמעלה, אבל המניות שלו נכון להיום- בנסיקה.

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “עיין ערך יאיר לפיד, הפוליטיקאי

 1. שלום,
  אני נוטה להאמין שההערכה שלך על מטרות הקרן החד"שה נכונה (כלומר,שינוי תודעתי עצום היקף בציבור הישראלי שיוביל לאיבוד המדינה היהודית בהמשך).
  האם יש לך הוכחות נוספות לביסוסה,מלבד אלו שנחשפו כבר לציבור?

  לדוגמא, ההתבטאות של חדוה רדונוביץ שנחשפה בפרסומי ויקיליקס תומכת בהחלט בטענה
  http://www.amit4u.net/forumthreads/10810,372,30199.aspx

  יש עוד ציטוט מאתר שת"יל (הזרוע המבצעת של הקרן) שמעיד על תמיכה במדינה דו-לאומית:
  "..התכנית הפלסטינית" בשתיל פועלת לעיצוב תהליכים ומדיניות, באמצעות שילוב, חיזוק וחיבור הכוחות בחברה הפלסטינית ובחברה היהודית, השותפים לחזון המדינה השוויונית, המכירה בפלסטינים אזרחי ישראל כקבוצה לאומית, זכאית לשוויון אזרחי וקבוצתי-לאומי ."
  http://www.shatil.org.il/activity/palestinian

  אין לי מושג למה עוד לא מחקו את הציטוט הנ"ל,כנראה מישהו נרדם בשמירה.

 2. הוכחות אין לי ואני לא מאמין שארגון שמשקיע סכומי עתק שכאלה יעמיד פטפטנים או רשלנים בתפקידים בכירים שעלולים לחשוף דברים שיסכנו את מטרותיו.

  מצד שני אני לא חושב שאזרחים מודעים ואכפתיים צריכים הוכחות עם חותמת כדי לשער לאן הדברים הולכים. בהיסטוריה של אפריקה, אירופה ואסיה יש מספיק דוגמאות לתהליכים שהביאו לשינוי מדינות בלי אף הוכחה חותכת או מסמך רשמי.

  האירופאים והאמריקאים שיחקו ועדיין פועלים במגרש הביתי של מדינות מוחלשות למטרות שונות .האינטרסים לא נעלמו, הם פשוט התחלפו.

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s