לימונצ'לו לצלילי חליל

במשך שנים העדיפו ערבים ישראלים להסתיר את ישראליותם מפני הערבים שחיים מדינות ערב. חלק גדול מאלה, לא העלה על דעתו שערבים מהווים 20% מאוכלוסית ישראל ואלו שידעו ראו בהם בוגדים כנועים שחיים תחת כיבוש מבלי לפצות פה.

לימונצ'לו לצלילי חליל

לימונצ'לו לצלילי חליל

רובם לא מכיר את הנושא ולא בקיא בעובדות שנוגעות לחיי הערבים בדמוקרטיה היחידה בשכונה. הרגישות המתמשכת מצד המשטרים והעריצים לזכויות הפרט וחופש הביטוי השפיעה על תכניות הלימוד והביאו לאזכור הדל בתקשורת הערבית. הדמוקרטיה היחידה עבור ערבים במזרח התיכון סוקרה תחת שם הכיסוי- מדינת הציון והרשע.

עד לאחרונה, חלק ניכר מהמפגשים בין ערבים ישראלים לערבים ממדינות ערב התרחשו במדינות ערב במסגרת העליה למכה. תחושת הבושה העמוקה לא אפשרה דיונים פתוחים וכנים על חייהם בישראל ורובם העדיף להעביר נושא שיחה. לא נעים לדבר על ישראל, במיוחד בחאג'. את חמיצות הפנים העדיפו לקבל לאחר הנחיתה במדינת היהודים מהבטחוניסטים והבידוק בטרמינל 3.

בעקבות האביב הערבי וחדירת האינטרנט מתחולל שנוי ברמת הפתיחות של השיח הפנים ערבי. הבעיות האמתיות קיבלו קדימות ותפקידו המסורתי של האוייב הציוני כסיבה לייאוש האקזיסטיניאליסטי-ערבי הולך ומתערער.

הטענות והטינה מופנים כלפי מנהיגים וממשלות. השחיתות, העליבות והאכזריות השלטונית תופסים את מקום הניגון העתיק בדבר האדמות הקדושות שנגזלו מתחת אפם.

לאחרונה הייתי עד במספר דיונים ושיחות אינטרנטיות לתופעה מדהימה ומעוררת תקווה. ערבים ישראלים שמתגאים באזרחותם הישראלית.

בדיונים שמתקיימים בערבית ובאנגלית הם מוכיחים את עמיתהם מהמדינות השכנות על בורותם וחייהם בצל הדיקטטורות, לועגים לאמונותיהם המטופשות כשמעליבים אותם לגבי "נאמנותם לאסלאם" ומתקנים דוגמות מושרשות על יהודים ומדינת ישראל. חלקם מגן על המדינה טוב יותר מהליצנים במשרד ההסברה.

הם לא נתרעים להתעמת עם אלה שרואים בהם בוגדים ומתקנים עיוותים מגוכחים בתפיסה הערבית והדיווח התקשורתי המוטה. אין בעיניהם פרות קדושות ולתחלואות הקיימות בתרבות הערבית הם קוראים בשמות מפורשים. לועגים לאלה שחוששים ממרגלים של המוחבראת גם באינטרנט.

מדובר במיעוט ורובם אינם אינו מזוהה בשם מלא או בפרופיל הפייסבוק אבל הם אנשים אמיתיים ולא מגיבים שכורים המשתתפים במלחמת דעת קהל הפאליוודית שפוגשים בסרטונים הנפיצים פוליטית ביוטיוב. מדובר בערבים ישראלים משכילים לרוב, שכותבים בכנות על חייהם, על המדינה ונותנים ביטוי לדיעותיהם המגוונות והאישיות.

אחרי שישים שנה של השפלת מבט, אלה שנתפסו כנחותים ביותר במדרג הערביות -ויש מדרג שכזה, מבינים שבעצם הם חיים בחזית הקידמה והחופש של העולם הערבי. להם אף אחד לא יכול לסתום את הפה וטוב שכך.

מודעות פרסומת

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s