הקרן לישראל חדשה

בשנים האחרונות הרשת גועשת סביב האשמה מצד גופים המזוהים עם הימין הפוליטי: הקרן לישראל חדשה פועלת לחיסול ישראל כמדינה יהודית. מנגד, ארגוני שמאל טוענים שהימין מתמקד בסתימת פיות המאפיינת משטרים פאשיסטים במקום לברך על הפעילות ההומאנית. משני צידי המתרס לא מוכנים לשמוע טיעונים או לבדוק עובדות והקרע בין השמאל לימין הולך ומעמיק.

מטרת הפוסט היא להציג מידע המהווה בסיס להאשמות הנפוצות כדי שתוכל לגבש הערכה עצמאית. אין לי ולא היה לי שום קשר ל"אם תרצו" או כל ארגון בעל זיקה פוליטית ימנית.

ויקרא האדם שמות: הקרן לישראל חדשה

קרן לישראל חדשה או NIF באנגלית ( New Israel Found) הוא שם הקרן במקום היווסדה החוקי שבארה"ב. השימוש בשם  'הקרן החדשה לישראל' מצוי במחלוקת בגלל נורמות תרגום. תרגם בעצמך את המקבילה הנגדית:  Old Palestine fund מה קיבלת, 'קרן לפלסטין הקדומה' או 'הקרן הקדומה לפלסטין'?.

עדיין, זכותה של הקרן לכנות את עצמה בכל דרך שירצו. אם תרצו, 'הקרן החדשה לישראל'.  חשיבות השם עבור תומכי הקרן גבוהה בגלל המשמעות הקונספירטיבית הנובעת מהסיומת 'ישראל חדשה'.  יש שקוראים לה "הקרן לישראל חדש"ה" ברמיזה למצע האנטי-ציוני של מפלגת חד"ש. אפשר לבדוק גם את תרגום השם בערבית כפי שמופיע באתר או להאמין שמדובר בצירוף מקרים והעיסוק בשם נובע מפוביית סימובליזם כלשהי אבל מצד שני – ממתי קוראים לקרן 'חדשה' כשאף פעם לא היתה גירסה וותיקה?. אותי לפחות, התרגום והשם קצת מבלבלים.

הקרן לישראל חדשה היא השחקן הלא-ממשלתי החזק ביותר בישראל

250 מיליון דולר

הקרן מצהירה שהעבירה סכום הגבוה מ-250 מליון $ לפעילות בישראל.  כמעט מיליארד שקלים לשיווק רעיונות ופעילות פוליטית. מדובר בקנה מידה יוצא דופן עבור מדינה קטנה וגודל קהל היעד. רק לקבלת קנה מידה, תקציבי השיווק ל 2012 של תאגידים ישראלים:

 • תנובה– 61 מליון ₪
 • אסם – 56 מליון ₪
 • בזק – 43 מליון ₪

תקציבי השיווק ל- 2012 של תאגידים בישראל

ציטוט מפיו של פרופסור ג'ראלד שטיינברג, נשיא NGO Monitor: "הקרן החדשה לישראל היא השחקן הלא-ממשלתי החזק ביותר בישראל, והמדיניות שלה משפיעה על מיליוני ישראלים, מבלי שהיא צריכה לתת דין וחשבון לאיש, וללא מערכת של איזונים או בלמים".

הקרן לישראל חדשה דורשת שקיפות אך מסתירה מידע כספי

העדר שקיפות

חלק ניכר מהביקורת והטענות נגד הקרן עוסק במקורות המימון והקצאתו לארגונים ופעילויות בישראל. למרות הטענות העדיפה הקרן לשכור יועצי תקשורת שיטפלו בסוגיה במקום לפרסם דו"ח מפורט שיסתור אחת ולתמיד את האשמות. לדוגמא, גליונות אקסל פשוטים שניתן להפיק מכל מערכת חשבונאית:

 1. דו"ח תרומות נכנסות: סכום | תאריך | זהות התורם | האם למטרה מוגדרת | תיאור המטרה
 2. דו"ח תרומות יוצאות : סכום | תאריך | שם הארגון | מטרה | פירוט השימוש בתקציב

לטענת העדר השקיפות מצטרפת הסרה נרחבת מידע פיננסי מאתרי האינטרנט של "ארגוני הקרן". מדובר בארגונים שבעבר פרסמו דוחות כספיים באתריהם. הסרת המידע התבצעה תוך חודשים ספורים לפני כשנתיים.  עד היום לא ידוע לי שהקרן פרסמה נתונים חשבונאים מלאים על זרימת הכסף כמפורט למעלה. תמיד מדובר בפירוט חלקי או חסר שמונע מהציבור להבין את התמונה הגדולה. זאת הסיבה שהאנשים שחוקרים את הקרן נדרשים לשמור צילומי מסך כדי להוכיח את טענותיהם.

רמת פירוט באנגלית -לעומת הפירוט באתר בעברית. (אם ועד שהקישור יוסר).

הקרן מקדמת פעולות אנטי-ציוניות ולא אג'נדה חברתית

אג'נדה פוליטית

הקרן מבהירה שקיימים ארגונים שלא יקבלו מימון. הסעיף הראשון מספר שהקרן לא תתמוך במפלגות פוליטיות. הקורא התמים מתרשם שמדובר בארגון שעניינו חברה וזכויות הפרט והאדם. אך כשקוראים את הסעיף השלישי מתברר שהארגון עוסק בסוגיה פוליטית ולא סתם סוגיה- השאלה שמפצלת בין הימין והשמאל בישראל. לפי הקרן, ארגונים שמצדדים בהחזקה ישראלית על הגולן יהודה ושומרון לא יקבלו מענקים.

הסתירה בין ההצהרה המשתמעת כאי מעורבות פוליטית בסעיף הראשון ובין הסעיף ששולל עזרה מארגונים שמטפלים בחולים, מיעוטים, ונזקקים  בקצרין ואריאל (לדוגמא) תורמת לרושם שהקרן מקדמת את החזרת השטחים יותר מכל נושא אחר. רמת הגולן ושטחי יהודה ושומרון הם לא השטחים היחידים שהקרן שואפת להוציא מידי המדינה.

מקור באתר בעברית.  (אם ועד שהקישור יוסר).

הקרן מתנגדת להתיישבות יהודית ומקדמת בעלות ערבית על אדמות המדינה

המעורבות הנרחבת של ארגוני הקרן בנושאי תביעות בעלות על אדמות מצד הבדואים ופלסטינים ישראלים מחזקת את הרושם שהקרן מתנגדת לציונות ולהתיישבות יהודית בארץ ישראל ובמיוחד בפריפריה. לאחרונה עסקה התקשורת ביישוב חירן ותכנית פרוואר שעוסקת בהסדרת הברדק הבדואי על אדמות הנגב.

הסיפור בקצרה: המדינה עומדת להקים יישוב חדש (שאינו מוגבל ליהודים בלבד) בהתאם לתכנית שאושרה לפני שנים והציעה לפנות ולפצות את מיעוט הבדואים מהחמולה שלא עבר לכפר חורה. הסיבה להתנגדות היתה סכסוך חמולתי שעדיין מבעבע בחורה והסביבה. אותו מיעוט בנה בידיעה ברורה שמדובר על אדמות מדינה, ללא רישיון או אישורים ומעולם לא חשב לטעון לבעלות על המקום.

המדינה הציעה לעברייני הנדל"ן תמורת הפינוי, פיצוי בסה"כ – 100,000 ש"ח למשפחה ועוד דונם (כולל פיתוח) לכל אישה שהועיל הבדואי לצרף לביתו הדל. מדובר בהטבה של כמיליון ש"ח בממוצע למשפחה. סכום שזוג ישראלי שומר חוק עם ילדים לעולם לא יקבל מהמדינה.

אבל זה לא מספיק. ארגונים כמו שתי"לעדאלהפורום דו קיוםרבנים למען זכויות אדםיהודים למען צדק לפלסטינאים (שדאגו להפגנות בחו"ל) שילבו כוחות עם התנועה האסלאמית בדרום והתסיסו את השטח. התקשורת מילאה את תפקידה והסתירה מהציבור מי עומד מאחורי ההפגנות האלימות וסגירת כביש 31. אפילו המפלגה הקומונוסיטית הישראלית חגגה שם לצד התנועה האסלאמית. השריעה ולנין משלבים ידיים, הפתעה מרגשת. פוליגימיה ואחוות עמים.

דוגמא נוספת מגיעה מעמותה נוספת של הקרן לישראל חדשה בשם המעורר תהיות, בּימקום. העמותה פרסמה ב 2009 נייר עמדה (PDF) הנוגע להסדרת מעמד חוות הבודדים ולאחר מכן חוות דעת (PDF) נוספת.

לעליהום על המשפחות הציוניות שיצאו להפריח את השממה הצטרפו עמותות עדאלה והפורום לדו-קיום בנגב. העניין הגיע כעתירה שהגישו הארגונים לפתחו של בג"צ וחלק מהטיעונים להתנגדות לחוות הבודדים בדרך היין מעניינים במיוחד לאור תמיכתם הבלתי מסוייגת בתופעת "הפזורה הבדואית".

 • חוות הבודדים הוקמו בניגוד לחוק והתכניות -"תכנית "דרך היין" עומדת בניגוד לדיני התכנון והבניה, למדיניות התכנון הארצי, ולתכניות מתאר ארציות ומחוזיות".
 • יש להשקיע מאמץ ביישובים גדולים -"פיזור נקודות התיישבות קטנות יביא לתחרות בלתי בריאה בינן לבין היישובים הקיימים".
 • אסור לייהד את הנגב – "המטרה האמיתית העומדת מאחורי התכנית הינה השתלטות גורמים יהודיים על אזור הנגב לשם "ייהוד" השטח".
 • תשתיות יקרות – "כן יצריך אספקת תשתיות בעלויות גבוהות, וסלילת דרכי חיבור בין נקודות ההתיישבות לבין דרכי התחבורה הארציות"

בית המשפט הגבוה לצדק זרק את העתירה לפח אבל לעלילת חירן הקדומה וההתנגדות לחוות בודדים אפשר להוסיף את דבריו של ראש המועצה האזורית רמת-הנגב, שמוליק ריפמן שהתראיין לאחר פינוי גרעין יהודי שהקים מאהל על הר אלדד: "מקום רגיש מבחינה נופית ובעל ערכי מורשת מן המדרגה הראשונה, אשר אינם מאפשרים התיישבות שם בלי לפגוע בערכי הטבע והסביבה".

מדובר בטיעון שארגוני סביבה וירוקים מרבים להשתמש בו כשמדובר בהתיישבות חקלאית ציונית. כשמדובר בבדואים ארגוני הסביבה שותקים, תמיד. כדאי שנזכר בטיעונים שהעלו ארגוני הקרן והמתנגדים להתישבות יהודית בהקשר לאלפי המבנים והאוהלים הבדואים שהוקמו בעשור האחרון

 • בניגוד לחוק [אם אתה יהודי].
 • עדיף להשקיע מאמץ ביישובים גדולים [לא נדרש מהציבור הבדואי].
 • לא מוסרי לייהד את הנגב [לערב אותו (מהשורש ע.ר.ב) מותר].
 • תשתיות יקרות  [ולכן על המדינה לחבר כל מאהל לחשמל ביוב ומים].
 • פגיעה בערכי טבע  [רק לבדואי מותר ללכלך בכל מקום].

שוב מדובר בפעילות אנטי-ציונית שמתנגדת בכל דרך ונימוק אפשרי להתיישבות יהודית בארץ ישראל. גרוע מכך, העמותות חברו לארגונים אסלאמים וקומוניסטים ומביאים להסלמת היחסים בן הבדואים ליהודים ומעודדים אלימות. מי מעוניין בהסלמה? לפי הדוח"ות עמותת בּימקום קיבלה מעל למליון ש"ח מחו"ל במהלך 2013.  תרומה מהאיחוד האירופי כ- 240,000 ש"ח. תרומה מ- UN Habitat כ- 730,000 ש"ח, תרומה מ-אוקסם נוביב 95,000 ש"ח ויש עוד ורבעון שעדיין לא פורסם אבל התמונה די ברורה.

הקרן לישראל חדשה היא שלוחה של קרן פורד

הנרי פורד היה ידוע כאנטישמי וגזען. פורד זיהה את היהודי כישות המייצגת את הרוע האולטימטיבי והאשים את היהודים במרקסיזם, בקומוניזם, בשאיפה לשליטה עולמית ובהשחתה. פורד מימן מכיסו הדפסת 500,000 עותקים באנגלית של הספר "הפרוטוקולים של זקני ציון". קרן פורד מימנה בוועדת דרבן את מסע הדלגיטמציה של ישראל. משם נולד הדימוי של ישראל כמדינת אפרטהייד. פורד עצמו שהוריש לקרן את הונו היה ידוע כתומך בנאצים ומעריץ גדול של ידידו הטוב, היטלר.

בכירים ב- CIA הועסקו בקרן פורד בתפקידים ופעילויות שונות. על הקשר בין הארגונים והתערבות ממשלת ארה"ב בסוגיות פוליטיות במדינות זרות נכתב במקומות רבים.

קרן פורד היא אחד הגופים העיקריים שמממנים את הקרן לישראל חדשה. סכום התרומות לפי הקרן, עולה על 100,000,000 ש"ח.

לטענה שהקרן לישראל חדשה היא בעצם זרוע ביצועית של קרן פורד או הממשל האמריקאי יש רגליים, בהחלט. במהלך 2011 הודיעה קרן פורד על הפסקת התמיכה בקרן לישראל חדשה, אך אין בנמצא דו"ח או מידע שמעיד על כך. בכל מקרה, ניתן למצוא את הדרך לממן דרך צינורות אחרים, כפי שנראה בהמשך.

הקרן לישראל חדשה 'קנתה' את המערכת המשפטית בישראל

טענות רבות מופנות כלפי התערבות הקרן בחוק והמשפט הישראלי. מלבד ההשפעה על מדיניות בג"צ מתגאה בתכנית המשפטנים הוותיקה. מדובר במימון הצמיחה של 'פרחי משפט', העסקתם בארגוני הקרן לתקופת חניכה והתמקצעות תוך סיוע משפטי לארגונים אנטי-ציוניים. הקליניקה המשפטית של האוניבסיטה העברית עוסקת בנושא הפליטים. בדף הקליניקה ניתן למצוא את ההצהרה הבאה: "באמצעות מחקר וניירות עמדה אנו מקדמים חקיקה ושינויי מדיניות". שוב, קידום חקיקה מגוף שהציבור הישראלי לא ביקש ולא בחר.
מקום לחזק את הדמוקרטיה ובית הנבחרים הישראלי מנסה הקרן,  דרך מערכת המשפט ליצור ממשל עצמאי שמנותק מרצון העם.

את התכנית מממנים האיחוד האירופי וקרנות זרות.  בדף הקליניקה המשפטית של אוניברסיטת חיפה מצהירים על מטרות הומאניות כמו סיוע לאסירים "חסרי קול'. לפי מחקר חדש (מומלץ- PDF) שפרסמה תנועת אם תרצו עולה שמתוך עשרים תיקים שבהם טיפלה הקליניקה, רק שניים יהודים. בשאר התיקים מיוצגים ערבים, כולל מחבלים עם דם על הידיים (שקיבלו במה בעיתון הארץ).

נראה שהקרן שואפת להנחיל צדק באופן מעניין למדי. עמותות שנתמכות על ידי הקרן יתבעו את המדינה בעזרת משפטנים שהכשירה, כשהשופט וסניגור המדינה הוכשרו בעצמם באותה תכנית מהוללת. האבסורד כבר הובא לידיעת הציבור בכתבה מאתר News1.

מימון לימודים בחו"ל הוא תרגיל ידוע וישן של הממשל הסובייטי ותנועות קומוניסטיות בארצות זרות. מדובר בפרקטיקה ידועה וותיקה של ארגוני שמאל בישראל. עידוד ההשכלה נתפס כתרומה לגיטימית בניגוד לשוחד וטובות הנאה. אך מי יוכל לטעון שפרחי המשפט של הקרן חופשיים לפעול בניגוד לאג'נדה האנטי ציונית ואינם חוששים שיבולע להם?

יעידו השופטים באיטליה כיצד הסירוב לקבל מתנות מידי המאפיה הסיציליאנית מתפרש ומה השלכותיו.

קיימת תהייה מהותית לגבי הלגיטמציה שבהפעלת תכנית הכשרת המשפטנים. אם הצדק  החברתי ושירותי הרווחה כל כך חשובים בעיני הקרן לישראל חדשה, מדוע  הקרן לא מממנת תכנית לימודים לעובדים סוציאליים?

פוליטיזציה בקלינקות המשפטיות באוניברסיטת חיפה

דף תכנית המשפטנים בעברית אם ועד שהקישור יוסר.

הקרן מסווה פעילות חתרנית בהגדרות מעורפלות מחשש שהציבור יבחין במעשיה

כל מי שהחל להתעניין בבסיס הטענות נגד הקרן וניסה להבין מפי האתון את מעשיה נתקל עד מהרה בשלל תארים והגדרות שמלבד יצירת רושם ראשוני חיובי ושימוש במילים יפות אינו מפרט את הפעילות כמצופה מארגו שדוגל בשקיפות. קל למצוא שלל ביטויים המכילים שילובים של אוכלוסיות מוחלשות, חזון, יוזמה, הובלה, פיתוח, שינוי, מאבק לצדק ועוד -אך אלה אינם נותנים מענה למי שמנסה להבין מה עושים עם כל כך הרבה כסף.

מאחורי המונח דו-קיום מסתתרת העדפה ברורה לדוברי ערבית. מאחורי המונח רבנים או יהודים למען מסתתרת תמיכה לשינוי תפיסת האמונה והמסורת היהודית. הניסוח המעורפל לא מספק מענה לשאלות בסיסיות שכל הדיוט אמור לשאול את עצמו. דף אודות באתר בעברית (ששוב השתנה לנו מול העיניים ולכן נצרף צילום מסך כהוכחה).

דף אודות

מתוך דף אודות של הקרן לישראל חדשה

 • שינוי חברתי- לטובת מי?
 • שיפור- מה המטרה שלקראתה "משתפרים"?
 • באיזה חזית הקרן מתמקדת -מה אחוז מהפעילות שהועבר לנשים מוחלשות בציבור הערבי?
 • מדוע הקרן אינה רשומה כמלכ"ר בישראל ומעדיפה לפעול דרך פרוקסי מקומי?

פעילות חתרנית של ממשלות וגופים חיצוניים בסוגיות ישראליות

חלק משמעותי מהתקציב מתקבל מהאיחוד האירופי, מדינות זרות וגופים חיצוניים. המימון מתקבל בתהליכים שאינם עומדים בקריטריונים של שקיפות ו- Due Diligence פיננסי שקבע האיחוד האירופאי בעצמו. הכסף שמוזרם לאיחוד אינו מפוקח או צבוע (מיוחד לפעולה מוגדרת). הסכום והמטרה שלשמה הוקדש אינם עומדים לרשות הציבור וההחלטות מתקבלות בדיונים סגורים ללא כיסוי תקשורתי. זאת רמת השקיפות הקיימת בגוף הציבורי וזה מדאיג לאור העובדה שהציבור האירופאי לא בחר את נציגיו בארגון.

בנוסף לוקים האיחוד במנהל לקוי עד כדי גיחוך. במקרים רבים הופנה תקציב בהתאם לדיווחים והצהרות של עמותות הקרן (שמשחירים את דמותה של ישראל בכל הזדמנות) במקום לנטר את השימוש הכספי בכלים מקובלים וגופים עצמאיים.

החשאיות שאופפת את ההחלטות וזהות התורמים המעורפלת מוסיפה לרושם החתרני. לא פעם מדובר בכסף מדיקטטורות מוסלמיות שהולבן דרך מחלקות באיחוד, "ארגוני סיוע" ו"עמותות חברתיות" ומחלחל בסופו של דבר לאותר מטרה. התורמים כמובן מעדיפים את החשיכה כי חלק ניכר מהתרומות זורם לארגוני המתמקדים בהיבטי הסכסוך הערבי ישראלי ובאופן אנטי ציוני מובהק.

זה לא הכל. הסכום שהפנה האיחוד האירופי לטובת הסכסוך היהודי ערבי גבוה מכל בעיה, ארץ או סוגיה אתנית במזרח התיכון. אלפים נהרגים כל חודש בסכסוך השיעי סוני, כמעט מליון פליטים אומללים בירדן אבל וועדות האו"ם והאיחוד האירופאי רואים בקיומה של ישראל את הבעיה החמורה ביותר של הפרת זכויות אדם, זכויות נשים ומיעוטים והיד עוד נטויה.

אין במדינאות המודרנית תקדים ליישות זרה המתערבת בצורה בצורה בוטה ובהיקף פעילות שכזה בענייניה הפנימיים של דמוקרטיה אחרת. מדובר בפגיעה בריבונות, במשילות ובחופש של אזרחי המדינה לקבוע את עתידם דרך הקלפי בעזרת נציגיהם.

התיחסויות ומידע לגבי הקרן לישראל חדשה

למה הקרן לישראל חדשה יושבת בחו"ל? ( קלמן ליבסקינד, NRG)

טבלת השוואה בין הצהרות הקרן למעשיה בפועל (NGO Monitort)

ממלכת הרשע של הקרן לישראל חדשה ( News1)

השפעתם של ארגוני  הקרן החדשה לישראל על דו"ח גולדסטון (אם תרצו PDF)

הקרן לישראל החדשה ואנטי ציונות (גדי טאוב)

דוח ראשוני – הקרן החדשה לישראל (משה איפרגן ורן ברץ)

הקרן לישראל חדשה מפעילה לוביסטים בכנסת (kr8)

קרן פורד משמשת כזרועה ביצועית של ה CIA (פרופ' ג'ימס פטראס, אנגלית)

הקרן החדשה משתלטת על המחאה (מאפיהו)

"דוקטרינת ההלם – עליית הקפיטליזם של האסון" / נעמי קליין – סיכום הספר (אתר משנים)

קרן פורד האמריקנית מממנת ארגונים פלשתינים וערביים המעורבים ב"פעולות שינאה" (News1)

Õ Õ Õ Õ Õ Õ Õ Õ Õ Õ 

הפוסט מתעדכן ומתעבה במידע נוסף מדי פעם.  קישורים שמפריכים או מחזקים את הטענות יתקבלו בברכה -כולל מפעילי ארגונים ועמותות שרוצים לתקן ולשתף במידע עובדתי .

מודעות פרסומת

6 מחשבות על “הקרן לישראל חדשה

 1. פוסט חשוב (למרות שיש הפניה אל הבלוג שלי). רציתי רק להסב את תשומת הלב לנקודה מעניינת הנוגעות לקשר שבין קרן פורד לקרן החדשה. לפני כשנתיים, כאשר נודע על עומק מעורבותה של קרן פורד במפעלי הקרן החדשה (היה מדובר ב-40 אחוז בערך מנפח הפעילות שנתרמו על ידי קרן פורד), יצאו כמה הודעות על כך שבשנת 2013, כלומר השנה, תופסק התמיכה של קרן פורד בקרן החדשה, ואף הובעה דאגה לנוכח המכה הפינאנסית הקשה שתונחת על הקרן החדשה. והנה, שנת 2013 מתקרבת לסיומה המוצלח, ובינתיים לא יצאה שום הודעה על ניתוק הקשר בין שתי הקרנות הללו. היתכן שהיה מדובר במסך עשן, ועכשיו, כשקלו המים, הם ממשיכים את התמיכה?

  • פוסט חשוב אבל חסר. אני רוצה לבנות תמונה יותר מלאה וישנן עוד טענות שאביא בהמשך. מכיר את ההודעה על הפסקת התמיכה של קרן פורד וגם את רמת השקיפות. אני משוכנע שהחברה הגדולים יודעים למצוא פתרונות פיננסים לכל בעיה ועמותה. אתה מוזמן להרחיב או להוסיף אם מתאים.

 2. 1. כשאתה משווה 250 מיליון דולר שהוצאו בעשרות שנים (ומטשטש את הפרט הזה), לתקציבי שיווק של עשרות מיליוני שקלים בשנה, אתה יוצר רושם מוטעה לגבי היקף פעילות הקרן, שהוציאה (לפי אותם דיווחים) קצת פחות מעשירית מהסכום הזה בשנים עם היקף הפעילות הגבוה ביותר.
  2. בדיון בפורד קפצת מההצהרה שפורד היה אנטישמי למסקנה לגבי הקרן על שמו. לא נתת שום אינדיקציה לערכי הקרן על שמו, ובהיותו אמריקאי מעורב, לא מופרך להניח שלקרן ערכים קצת שונים. לא הרבה אנטישמיים נוהגים לתרום למגוון מטרות ישראליות (שרובן לא פוליטיות, כפרוייקטים של בריאות. הכוונה לקרן פורד, לא לNIF).

  • 1. תקציבי השיווק של התאגידים הובאו לשם השוואה, כדי ליצור אצל הקורא בסיס וקנה מידה לגבי מימדי הקמפיין והשפעתו על גודל אוכלוסיה. אין שום גוף שהוציא על קמפיין אידיאולוגי סכום גבוה יותר. חלק מהקמפייו מימן פעילות סמויה וכיום אנשי הקרן מאיישים תפקידים רגישים במשרד המשפטים, החוץ, החינוך, והממשל (כולל לוביסטים בכנסת). אשמח לדעת שהדממה של משרד החוץ והכשלון המהדהד בזירת ההסברה המקוונת הם תוצאה של רפיסות שכל ולא אג'נדה שממונה ע"י תורמים אכפתיים מחו"ל.
   2. את הפעילות של הקרן לישראל חדשה אפשר לסכם כאנטישמיות אנטי-ציונית. אם קרן פורד לא היתה תורמת ל NIF או שהיתה טורחת לברר לאן מגיע הכסף או מפרסמת לאיזה עמותות ישראליות (הפתעה הפתעה) או סוג הפעילות שמימנו, ניחא. אני מאמין שבארגון בהיקף מפלצתי שתרם לקיום ועידת דרבן יודעים שהכסף לא מיועד לייהוד הגליל או הפרחת הנגב.

חשבת על זה?

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s